Dark Mode Light Mode

Αρης Ακροποτάμου- Ορφέας Ελευθερούπολης 2-1: Κέρδισε το πάθος

Γράφει ο Τάσος Πατσίδης
Οι παίκτες του Αρη, προσπάθησαν σε μεγάλο βαθμό, ήθελαν τους 3 βαθμούς και με μεγάλο πάθος τα κατάφεραν.
Το ντέρμπι του Ακροποτάμου, είχε ρυθμό, είχε ένταση, είχε αγωνία, μέχρι το τέλος. Η νίκη όμως των γηπεδούχων χαρακτηρίζεται δίκαιη. Ο Ορφέας ξεκίνησε καλύτερα αλλά δέχτηκε δυο παιδικά γκολ.
Εκεί κάπου έχασε τον έλεγχο και ανέβηκε η ψυχολογία του παθιασμένου Αρη. Στην επανάληψη ο Αρης έδωσε χώρο, ο Ορφέας πίεσε αλλά δεν έχασε ευκαιρίες.
Αντίθετα οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά σ` ένα τρίτο γκολ. Από το 65` η κούραση βγήκε στον Αρη αλλά ο Ορφέας που είχε την υπεροχή, δεν απειλούσε άμεσα την εστία του Κωνσταντάκου.
Η ομάδα του Μαγκαφίνη είχε καλά τρεξίματα μέχρι το τέλος αλλά με το 2-0 στην πλάτη της από το ημίχρονο, ήταν δύσκολο να φτάσει στην ανατροπή. Οι επιθετικοί του Ορφέα δε φάνηκαν. Οι στόπερ του Αρη, Σολακίδης- Τσέπα έκαναν καλή δουλειά.
Η κατοχή της μπάλας μπορεί να ήταν στην πλευρά του Ορφέα, όμως ο Αρης θύμιζε κάτι από την περσινή ομάδα. Είχε ουσία και έφτανε πιο εύκολα στην ευκαιρία. Κυρίως από στημένες φάσεις.
Εκτός από τους Τσέπα- Σολακίδη, πολύ καλός ήταν και ο Αποστολίδης. Από τον Ορφέας ο Τσίτσης έτρεξε πολύ για να οργανώσει το παιχνίδι. Θετικός ο Ντομί στο β` μέρος που χρησιμοποιήθηκε.

7` Σέντρα Χιονίδη, κεφαλιά του Γιαλαμή άουτ.
11` Σουτ του Χιονίδη, απόκρουση του Κωνσταντάκου σε κόρνερ.
22` Φάουλ Προβατίδη, κεφαλιά του Αποστολίδη εξαιρετική απόκρουση του Γεωργούση σε κόρνερ.
23` Κόρνερ Αποστολίδη, αφύλακτος ο Δούμπλατζης με κεφαλιά το 1-0.
27` Φάουλ Αποστολίδη, κεφαλιά του Σολακίδη από τα 3 μέτρα, άουτ.
32` Σέντρα Β. Παπαδόπουλου, αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι, ο Πτηνόπουλος με κεφαλιά το 2-0.
58` Κόρνερ Προβατίδη, κεφαλιά του Δούμπλατζη, σύγχυση στα καρέ και ο Ντομί απομακρύνει πάνω από τη γραμμή.
59` Σουτ Β. Παπαδόπουλου, έξοχη απόκρουση του Γεωργούση σε κόρνερ.
65` Πλασέ στην κίνηση του Αποστολίδη, μόλις άουτ.
90+ Ωραίο σουτ του Κερμενίδη, ο Ορφέας μειώνει σε 2-1.
Οι συνθέσεις.
Αρης: Κωνσταντάκος, Καμπερίδης, Προβατίδης 83` Σακόπουλος, Σολακίδης, Τσέπα, Καραγιαννίδης, Πτηνόπουλος 66` Ρετσινάς, Παπαζούδης, Δούμπλατζης 89` Μονιός, Παπαδόπουλος, Αποστολίδης.
Ορφέας: Γεωργούσης, Κεχαγιάς 74` Μπούικου, Τριανταφυλλίδης 46` Ντομί, Βραμέντσαλης, Αϊβάζης, Τσίτσης, Χιονίδης 46` Οτέμπερης, Χριστοδουλίδης, Αθανασόπουλος, Κερμενίδης, Γιαλαμής.

Προηγούμενο άρθρο

ΑΝΑΓ. ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ- ΚΑΒΑΛΑ 0-3 : Άλλος ΑΟΚ και άνετο πέρασμα - ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ- ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 1-1: Δίκαιη μοιρασιά