Dark Mode Light Mode
ΔΗΛΩΣΗ ΜΑΚΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ για τη συνεχή υποβάθμιση της ακτοπλοϊκής γραμμής Καβάλας – Πρίνου
Ορφέας Ελ- Έβρος Σουφλίου 1-1: Ματς για γερά νεύρα και με ήρωα τον Παγκάκη – *ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ – ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ 2-0: Άξιζε κάτι παραπάνω
ΑΟΚ – Εθνικός Αλεξ/πόλης 2-0

Ορφέας Ελ- Έβρος Σουφλίου 1-1: Ματς για γερά νεύρα και με ήρωα τον Παγκάκη

Γράφει ο Τάσος Πατσίδης

Ο Βαγγέλης Παγκάκης αναδείχθηκε ήρωας της αναμέτρησης στην Ελευθερούπολη. Στο 83` με σπουδαία απόκρουση σε πέναλτι του Κέρη, κράτησε το 1-1. Ο Ορφέας έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Γεωργούση, όπου ο Έβρος κέρδισε πέναλτι με τον Κουρέλλα να ανατρέπεται. Ο Παγκάκης ήρθε από τον πάγκο, έκανε μεγάλη απόκρουση και δικαίως αποθεώθηκε στο τέλος.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τα όλα του. Έσπασαν καρδιές.

Η ομάδα της Ελευθερούπολης είχε μερικά σπουδαία διαστήματα αλλά και αρκετά κενά στην άμυνα, αν εξαιρέσουμε το πολύ καλό μαρκάρισμα του Βραμέντσαλη στον Τοπούζη. Για 60` λεπτά ο Ορφέας ήταν πολύ καλός.

Από την άλλη ο Έβρος στην κόντρα επίθεση, ήταν πολύ επικίνδυνος. Ειδικά με τον πρώην παίκτη του ΑΟΚ, Κουρέλλα. Στην άμυνα επίσης είχε κενά και ο Έβρος. Πάντως το Σουφλί δικαιολόγησε τη βαθμολογική του θέση.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο ημίχρονο για το ακυρωθέν γκολ του Βραμέντσαλη στο 0-1, όπου ο διαιτητής έδειξε σέντρα αλλά το ακύρωσε ο βοηθός.

Αρκετός κόσμος στην Ελευθερούπολη με… προστατευτικό κιγκλίδωμα λόγω Αρη αλλά και δεύτερη είσοδο.

5 ` Κλέβει ο Γιαλαμής, κάνει το σουτ, σώζει ο Γκουτζελάς.

11` Ανατροπή Τοπούζη από Τριανταφυλλίδη σφυρίζεται πέναλτι, εκτελεί ο Κέρη για το 0-1.

27` Φαουλ Κερμενίδη η μπάλα στα δίχτυα, ο διαιτητής στη σέντρα, ο βοηθός σηκώνει τη σημαία του για οφσάιντ, ακυρώνεται το γκολ.

33` Μεγάλη απόκρουση του Γεωργούση σε εξ επαφής πλασέ του Κουρέλλα.

37` Φάουλ Κερμενίδη, σώζει ο Γκουτζελάς, γλιστράει  ο Μουρατίδης στο τελείωμα.

41` Ωραίο γκολ από συνδυασμό Τορεζάνι- Κεχαγιά και τελείωμα του Κερμενίδη με σουτ. Το 1-1 είναι γεγονός.

54` Πλασέ του Γιαλαμή, η μπάλα σε πλάτη αμυντικού.

59` Αστοχεί με σουτ από κοντά ο Κουρέλλας.

67` Κόρνερ Κερμενίδη πλασέ του Βραμέντσαλη άουτ.

73` Σώζει πάνω από τη γραμμή ο Κεχαγιάς, σέντρα σου του Μεμέτ.

83` Ανατρέπει ο Γεωργούσης τον Κουρέλλα. Πέναλτι και αποβολή. Ο Παγκάκης έρχεται από τον πάγκο και κάνει μεγάλη απόκρουση στο πέναλτι του Κέρη.

Οι συνθέσεις.

Ορφέας: Γεωργούσης, Κεχαγιάς, Τριανταφυλλίδης, Βραμέντσαλης, Τορεζάνι 83`Παγκάκης, Τσίτσης, Χιονίδης 75` Οτέμπερης, Αϊβάζης, Γιαλαμής, Κερμενίδης, Μουρατίδης 60` Χριστοδουλίδης.

Σουφλί: Γκουτζελάς, Λαμπερνάκης, Κίτσος, Λίτσιος, Τσαπάνης, Δραγανίδης, Γονιάδης 55` Μεμέτ, Ευφραιμίδης 70` Μάλκα, Κουρέλλας, Κέρη, Τοπούζης 90` Αμέτ Ερκάν.

*ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ – ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ  2-0: Άξιζε κάτι παραπάνω

Το Βυζάντιο βάση εμφάνισης θα μπορούσε να είχε πάρει τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας.

Ο έμπειρος επιθετικός Γιώργος Χιονίδης αποδείχθηκε δήμιος της ομάδας του Νίκου Καραμπιμπέρη που είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, πίεσε μετά το γκολ που δέχθηκε αλλά στο φινάλε όταν προσπαθούσε για την ισοφάριση, ήρθε το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων.  Ο Ηρακλής είχε δοκάρι στο 8΄ με τον Σαράφογλου, ενώ οι Καβαλιώτες γνώρισαν τη δεύτερη σερί ήττα από ομάδα της Θεσσαλονίκης (προηγήθηκε η εντός έδρας από τον Καμπανιακό). Το Βυζάντιο απείλησε  στο 68΄, όταν ο Μαρκόπουλος σούταρε και ο γκολκίπερ Ζιάκας απέκρουσε.

ΣΚΟΡΕΡ: Χιονίδης (34΄, 88΄) ΔΟΚΑΡΙ: Σαράφογλου (8΄) ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Μπαϊραμίδης, Παπαδόπουλος, Τζιουβάρας (Κοζάνης)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ: Ζιάκας, Βόσδου, Γιώγος, Κοτέντσης, Κουρδάκης, Γιαξής, Πολίτης (85΄ Καρατζάογλου), Σαράφογλου, Χιονίδης, Σαμπιασβίλι (79΄ Αλεξανδρίδης), Μαυρίδης (64΄ Χαψάς).

ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ: Σουμουλίδης, Γεωργαντέλης (86΄ Σαουλίδης), Κουμπρόγλου, Φωτόπουλος, Παυλίδης, Κεφαλάς, Καρλόπουλος, Σπυρίδης (76΄ Μουρατίδης), Μαρκόπουλος, Τσίλογλου, Ταχματζίδης (60΄ Μεντής).