Dark Mode Light Mode

Αποτελέσματα στη Γ’ Εθνική και στα πρωταθλήματα της ΕΠΣΚ (φωτογραφίες)

Χάρης Ιορδανίδης

Στη Χρυσούπολης ο Νέστος έφερε 0-0 με την ΑΕ Ευόσμου. Η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά πέταξε τα πρώτα 30 λεπτά ενώ στη συνέχεια έχασε ευκαιρίες μέχρι το τέλος του α’ μέρους με τον Σέα και τον Τανζού.

Στο β’ μέρος ο Νέστος είχε την απόλυτη υπεροχή. Πίεσε αλλά δε βρήκε το γκολ. Ο Σέα έχασε μια σημαντική ευκαιρία από κοντά,  το ίδιο και ο Πότσι. Ακόμη μια κεφαλιά από κοντά του Τανζού, εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας.

Η ΑΕ Ευόσμου έκλεισε τους χώρους και η ομάδα της Χρυσούπολης κόλλησε στο μηδέν. Ο Νέστος διαμαρτύρεται για πέναλτι μετά από μαρκάρισμα στον Σεά, στο α’ ημίχρονο. Ο Άρης Πηγών δέχθηκε δυο γκολ στο πρώτο διάστημα του αγώνα, προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ήταν πολύ δύσκολο.

Αναλυτικά:

Αλεξανδρούπολη FC – Ορέστης Ορεστιάδας 1-1 (5′ Κυριζάκης – 23′ Ζαβέρδας)

Άρης Αβάτου – ΠΑΟΠ Ν. Αμισού 4-1 (45′, 65′ Γκιορτζίνης, 63′ Αναγνωστόπουλος, 88′ Τουμπάρης – 57′ Οικονομίδης)

ΠΟ Μουδανιών – Πανθρακικός  1-3 (90′ αυτογκόλ – 67′ Μουμίν, 92′ Στοίνοβιτς, 94′ Ρουμπιές)

Νέστος Χρυσούπολης – ΑΕ Ευόσμου 0-0

ΠΑΟΚ Κρηστώνης – Άρης Πηγών  3-0 (19′, 73′ Μιτρέφσκι, 21′ Μαρμαρίδης)

Ηρακλής Αμμουδιάς – Ποσειδώνας Ν. Μηχανιώνας 1-1(58′ Καρυοφύλλης – 45′ Ταχματζίδης)

Απόλλων Καλαμαριάς – Θερμαϊκός Θέρμης 1-0 (31(π) Κυπαρίσσης)

Απόλλων Κρύας Βρύσης – Κιλκισιακός 1-1 (31′ Ιωσηφίδης – 49′ Τσακιρίδης)

Απόλλων Παραλιμνίου – ΑΟ Χανιώτη 0-4 (21′ Τοπούζης, 23′ Μέται, 69′ Μπουλγκουρίδης, 83′ Σταυρόπουλος)

Α’ Κατηγορία ΕΠΣΚ

Πολύ δύσκολη νίκη για τον Αετό Οφρυνίου με 2-1 επί του Παγγαίου το οποίο δέχτηκε την πρώτη του ήττα. Ο Ορφέας με ξέσπασμα στο Β` μέρος κέρδισε με 4-1 τον Βρασίδα Νέας Περάμου. Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ Καβάλας με 3-0 στην έδρα του ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα.

Στο γήπεδο του Κωτσάλου ο Ηρακλής πέτυχε σημαντική νίκη με 2-1 επί του Μακεδονικού Αγιάσματος. Οι δυο ομάδες τελειώσανε με 10 παίκτες. Ο Αετός είναι πρώτος με 14 βαθμούς. Ο Ορφέας πήγε στους 10 βαθμούς.

Στη Β’ Κατηγορία στο ντέρμπι του Β’ Ομίλου ο Κεραυνός Καλλιράχης επικράτησε με 3-0 επί της Κεραμωτής. Νίκη του Βύρωνα Β` με 1-0 επί της ΑΕ Πιερέων και νέα νίκη του ΜΑ Φιλίππων με 3-0 στην έδρα του Παλαιοχωρίου.