Dark Mode Light Mode

Έτρεξε 32 ώρες και τερμάτισε ο Νίκος Καραγκιοζόπουλος στο Σπάρταθλον

Ο μεγάλος του στόχος έγινε πραγματικότητα. Ο Νίκος Καραγκιοζόπουλος μέλος των Eleftheroupoli Runners τερμάτισε στο Σπάρταθλον.

Έτρεξε 246 χιλιόμετρα σε 32  ώρες και 35 λεπτά. Είναι ίσως ο πιο δύσκολος αγώνας του κόσμου. Ο Νίκος είναι από το Μελισσοκομείο Καβάλας. Γιός του δημοσιογράφου Αχιλλέα Καραγκιοζόπουλου που έφυγε πολύ γρήγορα από τη ζωή.

Αθλείται σε καθημερινή βάση. Φυσικά έχει τρέξει και σε πολλούς άλλους αγώνες μεγάλων αποστάσεων. Μπράβο Νίκο. Με επίδοση 20:18:44 κατέκτησε την 1η θέση στο Σπάρταθλον για 4η διαδοχική χρονιά ο Φώτης Ζησιμόπουλος.

Ο 42χρονος Ελληνας πρωταθλητής ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος της κούρσας, έχοντας πάρει διαφορά πολλών χιλιομέτρων από τους αθλητές που ακολουθούσαν. Ο τερματισμός του καταγράφηκε στις 3:18 τα ξημερώματα της Κυριακής.