Dark Mode Light Mode

Ισοπαλία ο Νέστος, άδοξη ήττα του Άρη Πηγών (φωτογραφίες)

Ο  Νέστος βρήκε χρυσό γκολ απο τον Καζαντζίδη στο 93` και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα του Ηρακλή Αμμουδιάς ενώ έχασε πριν το 1-1, έχασε σημαντικές ευκαιρίες.

Στο γήπεδο των Πηγών το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία.

Στο Α` μέρος ο Άρης απείλησε με φάουλ του Μπαρκάν όπου ο Βοσνιάδης έκανε εξαιρετική απόκρουση.

Ο Ευστρατίου κράτησε όρθιο τον Άρη Πηγών σε δύο φάσεις.  Μια απόκρουση με τα πόδια  σε σουτ του Νικολαΐδη και μια ακόμη σε σουτ του Ξιφίλινου.

Στην επανάληψη ο Αρης ξεκίνησε πολύ καλά και πίεσε την αντίπαλη εστία.   Ο Βραζιλιάνος Λούκας έχασε μια σπάνια ευκαιρία στο 60` σε τετ α τετ και στη συνέχεια ο Θερμαϊκός είχε δοκάρι με φάουλ του Γκαργκαλατζίδη στο 68`.  Το παιχνίδι πήγαινε προς το τέλος και σε μια σύγχυση μέσα στην περιοχή του Ευστρατίου στο 88`,  ο Κουρέλλας έκανε το 0-1.  Ο Αρης σαφώς βελτιωμένος,  ο Θερμαϊκός έχει μια ομάδα με αρκετούς έμπειρους παίκτες.

Ο Τάσος Μαγκαφίνης τραυματίστηκε στο 10 λεπτό και στάθηκε άτυχος αφού αποχώρησε από την αναμέτρηση πολύ γρήγορα.

Ο Μουτάκης ξεκίνησε με τους: Ευστρατίου,  Τάσιο,  Μαγκαφίνη 10` Κούρτογλου, Φραγκούλη,  Σιμάρ, Γεωργακόπουλο,  Ντάλτον,  Διγκόζη,  Λούκας,  Μπαρκάν, Θεοδωρόπουλο  80` Μπούτος.

Ο Θερμαϊκός με τους : Βοσνιάδη,  Τσιάτσιο,  Σένγκε,  Παπαστεριανό,  Κουρέλλα,  Τρόκα ,  Ξιφιλινό,  Αναστασιάδη,  Γκαργκαλατζιδη,  Βαβλιάκη, Νικολαϊδη.

Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας

Πανθρακικός – Απόλλων Καλαμαριάς 0-0

Αλεξανδρούπολη FC – Απόλλων Κρύας Βρύσης 0-1 (81′ Τσάνι)

Ηρακλής Αμμουδιάς – Νέστος Χρυσούπολης 1-1 (32′(π) Τζελίδης – 93′ Καζαντζίδης)

ΠΑΟΚ Κρηστώνης – Απόλλων Παραλιμνίου 1-0 (25′(π) Μιτρέφσκι)

Άρης Αβάτου – ΑΟ Χανιώτης 1-0 (54′ Θεολόγου)

ΠΟ Μουδανιών – ΑΕ Ευόσμου 0-0

ΠΑΟ Ποντίων Ν. Αμισού – Κιλκισιακός 1-2 (45′ Φερσιζίδης – 21′ Νικηφόριδης, 44′ Αγαθαγγελίδης)

Άρης Πηγών – Θερμαϊκός Θέρμης 0-1 (90′ Κουρέλλας )

Ποσειδώνας Ν. Μηχανιώνας – Ορέστης Ορεστιάδας 2-0 (18′ Οκάν Σουλεϊμάν, 58′ Ταχματζίδης)