Dark Mode Light Mode

Νίκη πρωτιάς με 2-1 του ΑΟΚ στο Διδυμότειχο (Αποτελέσματα – Βαθμολογία)

Ο ΑΟΚ πέτυχε μια μεγάλη ανατροπή στην δύσκολη έδρα του Διδυμοτείχου και πλέον πατάει πολύ γερά στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης.

Ο Ανυφαντάκης χρησιμοποίησε από την αρχή τον Σέχου στη θέση του τιμωρημένου Αλιατίδη ενώ βασικός έπαιξε και ο Θωμαίδης στη θέση του Ξόμπλιου. Μάλλον ήταν η έκπληξη από την πλευρά του Ανυφαντάκη όσον αφορά  την αρχική ενδεκάδα.  Η ΑΕΔ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε στο σκορ. Ο ΑΟΚ ανέβασε στροφές μετά το 20` και ευτύχησε λίγο πριν κλείσει το ημίχρονο να ισοφαρίσει. Αυτό ήταν και το καθοριστικό σημείο του αγώνα.  Στην επανάληψη με βαρύ αγωνιστικό χώρο από τη βροχή, κατάφερε να πετύχει και το γκολ της νίκης με τον Βαλαβανόπουλο.

Χτύπησε πάλι ο πρώτος σκόρερ.   Ο ΑΟΚ έχασε και πριν το 1-1 ευκαιρίες ενώ απειλήθηκε με ένα δοκάρι του Χρίστεφ και μια ευκαιρία του Γιαννόπουλου.

Γενικά όμως ήταν πέρα για πέρα δίκαιη η επικράτηση του Καβαλιώτικου συγκροτήματος.

12′ ΓΚΟΛ για την ΑΕ Διδυμοτείχου! Ο αρχηγός της Χρήστος Γιαννόπουλος κάνει το 1-0 κόντρα στην Καβάλα!

44′ ΓΚΟΛ για την Καβάλα! Ο Παπαδόπουλος με πέναλτι ισοφαρίζει για τον ΑΟΚ στο Διδυμότειχο.

60′ ΓΚΟΛ για την Καβάλα! Ο Βαλαβανόπουλος βάζει μπροστά στο σκορ τον ΑΟΚ στο Διδυμότειχο. Ολική ανατροπή και 2-1 η Καβάλα.

ΑΕΔ: Συριτούδης Κ., Θάνος, Καζάλας, Πατιαλιάκας, Χρίστεφ, Πετρόπουλος, Εμρέ, 46` Ζαφειρόπουλος,  Αβογιάν, Καπετανίδης, Γιαννόπουλος, Σουλεϊμάν 60` Σιμτσάκης .
ΑΟΚ: Δήμιζας, Γιαλαμούδης, Λυμπεράκης, Παπαστεριανός, Σέχου, Ψάλτης, Παπαδόπουλος 82` Παυλίδης , Θωμαΐδης, Αδαμάκης, Πάλλας 90+ Κέρθι , Βαλαβανόπουλος 86` Ξόμπλιος .
Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

ΑΕ Διδυμοτείχου – Καβάλα 1-2

Ορφέας Ξάνθης – Μ. Αλέξανδρος Καρπερής 2-1

Ελπίδα Σκουτάρεως – Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου 3-0

Μ. Αλέξανδρος Ξηροποτάμου – Νέστος Χρυσούπολης 2-0

Αετός Ορφανού – Άρης Αβάτου 1-0

Δόξα Προσκυνητών – Απόλλων Παραλιμνίου (αναβολή λόγω κακοκαιρίας)

8. ΑΕ Διδυμοτείχου 17 (10-14)

9. Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου 17 (11-18)

10. Δόξα Προσκυνητών 15 (16-23) *

11. Μέγας Αλέξανδρος Καρπερής 9 (11-22)

12. Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου 7 (7-28)

* Έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο οι δύο ομάδες

Προηγούμενο άρθρο

Ζωντανό το Χαλκερό στη μάχη της παραμονής με Ταξίδη 1-0 τον Πλατανότοπο(φωτογραφίες)