Dark Mode Light Mode
Συνεχίζουν στον ΑΟΚ Αγγελίδης - Σουμουλίδης
Παννελλήνιο Στίβου Κ16: Χρυσό η Τσερκέζη, μετάλλια από Δεϊρμετζίδη, Κεραμιδά, Κελεκτσόγλου
Ο πόλεμος στην Ουκρανία: στάδιο μιας παγκόσμιας αποτυχίας

Η Αλίκη Τσερκέζη του ΟΚΑΦ έκλεψε την παράσταση στην πρώτη μέρα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος ΣτίβουΚ16 στην Ελευθερούπολη (άριστη για μια ακόμη φορά η διοργάνωση).

Με άνετη κούρσα στη δεύτερη τελική σειρά των 150 μέτρων και με χρόνο 18.85 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Σπουδαία εμφάνιση και 2η θέση από τον Γιώργο Δεϊμερτζίδη του ΟΚΑΚ στα 300 εμπόδια, με χρόνο 41.50.

Χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν η Ηλιάνα Κεραμιδά του ΟΚΑΚ στα 2000 με χρόνο 7.35.19 και ο Σίμος Κελεκτσόγλου του ΟΚΑΦ με άλμα στο τετραπλούν με 15.67. Ακόμη καλά πλασαρίσματα είχαμε στους τελικούς από:

ΤΕΤΡΑΠΛΟΥΝ 10η ΘΕΣΗ

Το πρόσωπο των αγώνων δεν ήταν άλλο από τον Δημήτρη Μουμούρη (ΓΣ Κέρκυρας 2018) του αθλητή που αναδείχθηκε νικητής στο τετραπλούν αγοριών με 18,32 μ. (2,6) και 18,31 μ. (0,6) στην έκτη του προσπάθεια πετυχαίνοντας μια μεγάλη επίδοση, που δημιουργεί προσδοκίες για το μέλλον.

Ο νεαρός βελτίωσε το ατομικό του 17,59 μ., που ήταν η κορυφαία επίδοση όλων των εποχών στην κατηγορία του, σε έναν αγώνα όπου είχε τέσσερα άλματα πάνω από τα 18,00 μ. αφού ξεκίνησε με 18,13μ., συνέχισε με 18,00 μ., ήταν άκυρος στην τρίτη προσπάθεια, συνέχισε με 17,64 μ., 18,32 μ. και έκλεισε τον αγώνα με 18,31 μέτρα.

Δεύτερος με πολύ καλή παρουσία ήταν ο Μιχάλης Δελιντζόγλου (ΠΑΣ Πρωτέας Αλεξανδρούπολης) με 17,38 μ. (2,0) και έγινε ο δεύτερος αθλητής της ηλικίας του, που ξεπερνάει το φράγμα των 17,00 μέτρων. Στο αντίστοιχο αγώνισμα κοριτσιών η Δανάη Βλασερού (ΓΣ Κερκυραϊκός) ήταν πρώτη με 14,86 μ. (0,8), που είναι η πέμπτη επίδοση όλων των εποχών στην κατηγορία. Δεύτερη με 14,79 μ. ήταν η Ελβίρα Μουρατίδου (ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης) με 14,79 μέτρα.

Ο Κώστας Κεντέρης παραβρέθηκε στην πρώτη μέρα των αγώνων και φυσικά έκλεψε την παράσταση με την παρoυσία του. Ο Ολυμπιονίκης του Σίδνεϊ και Παγκόσμιοw πρωταθλητής μίλησε στους μικρούς θαυμαστές του και τους συνεχάρη για την προσπάθεια τους.

Ο αντιπρόεδρος της Ομοσπονδίας, είχε θερμή συνομιλία με τον Δήμαρχο Παγγαίου Φίλιππο Αναστασιάδη και τον αντιδήμαρχο Χρήστο Μποσμπότη, που αμφότεροι στηρίζουν αδιάλειπτα τις δράσεις της ομοσπονδίας στην περιοχή.